Kahamanmaraş Bölgesinde sıkça tüketilen ve bölgede kebapçıların da Maraş kebabı olarak bildikleri Kuzu etinden zırhta ya da makinede iri taneli olarak çekilmiş kıyma ile mevsiminde domatesin birleşimi ile yapılan ve bu ikisinin şişe bir domates bir kıyma olarak düzüldüğü kebap şeklidir.

İşte Maraş Kebabı yapılışı;

 • Malzemeler
  Yarım Kg Kuzu etinden Kıyma
  Yarım Kg Doğal Domates
  Tuz, Biber
 • Hazırlanışı
  Zırhta dövülmüş olan kıyma bir tepsiye serilir üzerine tuz ve biber atılır. Domates kebabında eti avcarlamaya gerek yoktur iyi bir etin en güzel işbirlikçisi tuz ve biberdir. Domates kebabında amaç kıymanın lezzeti ile domatesin harmanlanmasıdır. Tuz ve biber atılmış olan kıyma güzelce yoğurulur. Domatesler ortadan ikiye kesilir. Sonrasında şişe bir domates bir kıyma olacak şekilde düzülür. Yakılan mangalda her bir tarafı güzelce kızarana kadar pişirilir.
  Domatesi kebabı Patlıcan kebabı gibi dinlendirilmeye ya da terletmeye gerek duyulmayan bir kebap şeklidir sıcak sıcak yenilmesi tercih edilir.
 • Nerede Yersiniz?
  Maraş kebabını Kahramanmaraş ziyaretinizde yemek isterseniz şehrin bir çok kebapçısında bu lezzeti rahatlıkla bulabilirsiniz. En iyileri ise Efendioğlu Kebap, Koç kebap’tır. Burada Maraş kebabı olarak istediğinizde gelecek olan kebap tam da bahsettiğimiz Domates ve kıymanın yanyana düzüldüğü kebap olacaktır.