Anadolu’nun en eski medeniyetlerine ev sahipliği yapmış bu şehrimizde turizmin her türlüsünü yaşayabileceğiniz garanti. Aynı günde 4 farklı mevsimi yaşayabileceğiniz bir cennet olan Kahramanmaraş, Başkonuş yaylası ile doğa turizmi kavramını, yedi kuyular kayak merkezi ile kış turizmini, kaplıca ve içmeleriyle sağlık turizmini en yoğun şekliyle size vaat edebilecek bir şehir. Şehrin mutfak kültürü ve gastronomik zenginliği sadece bir gününüzü yemek ve tatlı yemeye ayırmanızı gerektirebilecek kadar fazla. Peki Anadolu’nun bu nadide topraklarına geldiniz. Gününüzü nasıl geçireceksiniz? Haydi başlayalım tur rehberiniz eşliğinde şehri gezmeye…

Kahramanmaraş kuzu eti konusunda ülkenin en iyi şehirlerinden birisidir. Yaylarının çok fazla olması ve etin henüz endürstriyelleşmemesi sebebi ile genelde et ağırlıklı bir beslenme gözlenmektedir.

Kahramanmaraş’a indiniz ve Trabzon Bulvarın’dasınız.

Sabah Kahvaltısı;

Bir Kahvaltı yapmak isterseniz sizler için bir kaç farklı alternatif yazalım.

Sabah Kahvaltısı için Mado’nun Kahramanmaraş işletmesi olan Dondurmacı Cafe ve Somuncu, Şehrin en eski pastanelerinden Ferah Pastanesi sabah kahvaltısında standart kahvaltı menüleri sunmaktadırlar. Burada güzel bir sabah kahvaltısı yapabilirsiniz. Melemen, sahanda yumurta, çökelek kavurma gibi yöresel lezzetleri de modern lezzetleri de buralarda bulmanız mümkün.

Kahramanmaraş kolojen kaynağı olan ve bir çok uzman tarafından vücut direncini artırdığı için önerilen Kelle Paça’nın ana vatanıdır. Burada çok iyi paçacılar yer almaktadır.

  • Vatan Paça; Ferah Pastanesi yanında bulunur sabah 5 gibi paça yapmaya başlarlar saat 09:00 gibi paçalarını bitirirler. Çok lezzetlidir küçücük bir dükkanda nicelerini sıra bekletmiştir.
  • Küçük Ev; Çarşının en eski Paçacılarından birisidir lezzetlidir, tertemiz bir mekandır ve burada da sabah kahvaltısı yapabilirsiniz.
  • Ömür Paça; Paça konusunda şehrin iyilerinden bir tanesidir lezzetli ve her zaman paça bulacağınız bir mekandır.
  • Kristal Çorba; Tereyağlı Ezogelin çorbası onlarca yıldır şehrin en iyilerindendir. Trabzon bulvarına yakın konumda yer almaktadır.
  • Cumhuriyet Lokantası; Trabzon Bulvarının 100 metre doğusunda yer alan Cumhuriyet Lokantası sabahları İlikli Ekşili çorba, mercimek çorbası ile çok iddialı mekanlardan birisidir. Ayrıca mekan sabah ciğeri konusunda da bayağı ün salmıştır.
  • Eğer Trabzon Bulvarında değilseniz şehirde en iyi paçayı bulacağınız adresler Fidan Paça Hacı Usta (2 şubesi vardır ikisi de kalitelidir.) Osman Usta, Menekşe Paça ve Fahri Ustadır.
  • En iyi kahvaltıyı yapacağınız mekanlar ise Kervanhan, Yaşar İce, Kervan Bistro, Kocabaş Konağı olarak sıralanabilir.

Kahramanmaraş Denildiğinde tabi ki dondurma merak ediyorsunuz.

Dondurmayı dondurma yapan isim MADO’dur. Mado’nun merkezi ise Trabzon bulvarı üzerinde bulunan Yaşar Pastanesidir. Yaşar Pastanesinin aynı bulvar üzerinde Dondurmacı Cafe, Somuncu cafe adında iki şubesi daha vardır. Şehrin en eski Pastane ve dondurmacısı Ferah Pastanesi de bu yol üzerindedir. Son yıllarda yaptığı atılım ile ses getiren Kervan Pastanesinin de Trabzon bulvarı üzerindeki şubesinde dondurma keyfi yapabilirsiniz. Yine Trabzon bulvarında değilseniz Kervan Bistro, Yaşar İce tercih edilebilir yerlerden.

Kahramanmaraş’ın en eski dondurmacılarından Uğrak Pastanesi, Kıyak Pastanesi gibi pastaneler ise artık biraz daha diğer markaların gerisinde kalmış durumdalar.

Kahramanmaraş’da Nerede Kebap Yenir?

Kahramanmaraş’da kebabın en farklı noktalarından birisi Tarihi Kahramanmaraş Kalesi yanında bulunan KOÇ Kebap evidir. Büyük bir hassasiyet ile saatlerce uğraşarak hazırladığı kuzu etlerini tam ayarında gösterişsiz bir şekilde sunan bu salaş lezzet mekanında kebap yemek bir ayrıcalıktır.

Efendioğlu Kebap; Yine Trabzon bulvarı uzantısında yer alan Efendioğlu Kebap Sıcak sıcak sunduğu teker teker şişler ile hem farklı bir konsept hem de farklı bir lezzet sunuyor. Efendioğlu’da yine gösterişten uzak tam ayarında bir lezzet sunuyor.

Şehrin eski yerleşim yerlerinden Mağralı Caddesinde bulunan Bahattin Usta kebap konusunda iyilerdendir, Şehrin doğusu olan Namık Kemal mahallesi tarafında bulunan Ezgi Kebap Cuma usta kebabın lezzetli adreslerindendir. Pekeren Salaş Kebap kuzu etinin iyi olduğu adreslerden birisidir.

Fırın Yemekleri;

Kahramanmaraş’a geldiyseniz mutlaka fırın yemeklerini tatmalısınız. Fırın yemekleri dediğimiz Yanyana, Eli Böğründe, Patlıcan Kebabı, Soğan Kebabı, Maraş Tava, Bezdirme, Fırında Pirzola olarak sayılabilir.

Bu saydıklarımızın hepsini bulacağınız Saray Kasabı Kahramanmaraş’ın olmazsa olmazlarından bir tanesidir. Burası şehire gelen her ünlü ismin uğradığı ve kasap restorant formatının belki de ülkemizdeki en iyi örneklerinden birisidir. Saray Kasabında hazırlanan etler hemen karşısında bulunan Sarayaltı fırınında pişirilir ve size sıcak ekmek ve ayran ile servis edilir. Bu muhteşem lezzeti denemelisiniz.

Saray Kasabına Alternatif olarak hemen yanında Kasap Kürşat bulunmaktadır. Yedikuyular Kayak Merkezi yolu üzerinde Et Evi kuzu kasabı bulunmaktadır. Yine Yanyana konusunda şehirde sevilen adreslerden birisi Yanyanacı Mustafa Ferit ise şehrin farklı noktasındaki 2 şubesi ile fırın yemeklerinde tercih edilesi yerlerdendir.

Kahramanmaraş yöresel ürünleri nelerdir? Kahramanmaraş’da içli köfte, mimbar (Mumbar), Ekşili köfte, etli dolma, ekşili aya sulusu, Acem Pilavı, Ekşili Çorba, Tirşik şehrin önemli yöresel yemeklerinden bir kaçıdır. Bu yemeklerin en özel adresleri ise Küçük EV Restorant’dır. Küçük Ev Kahramanmaraş’ın restorant konusunda en iyi işletmelerinden birisidir. 3 Farklı şubesi ile lüks mekan dizaynları ve hizmet kalitesi ile gelenleri yöresel lezzetler konusunda mutlu edebilecek bir mekandır. Kervanhan ve Yaşar İce’da aynı şekidle bu yöresel ürünleri deneyimleyebileceğiniz adreslerdendir.

Kahramanmaraş’da farklı lezzetlere gelirsek; Adana usulü sünen peynirli su böreğinde ve tatlılar konusunda çok harika işler çıkartan Çay Börek denenmesi gereken adreslerden. Sarayaltı Börekçisi yine börek yapan yerlerden. Dobooğlu Tarhane ve Firik ve Şitar Tarhana denenilesi Kahramanmaraş Tarhanası yapmakta. Harika pastalar ile dikkat çeken Tatlıpark pasta severleri memnun edecek bir yer. Kahramanmaraş dondurmasına farklı bir soluk getiren Sevgili dondurma denenilesi, Kahramanmaraş Yeni Sanayi İçerisinde Bulunan Çağrı Yaprak Döner ülkenin en iyi dönercilerinden birisi. Yine Döner ve iskender konusunda bu mesleğe 40 yılını vermiş Şahin Usta Döner ve İskender evi denenmesi gereken lezzetlerden. La Gazzetta Cafe Burger muhteşem burgerler yapan önemli bir lezzet adresi burada ülke standartlarının üzerinde burger deneyebilirsiniz ve harika bir Maraş Fıstıklı Suflesi yiyebilirsiniz. Kokorido kokoreç kaliteli kokoreç ve şırdan bulunan yerlerden birisidir.

Kahramanmaraş’da Fıstıklı Şekerli börek bir efsanedir. Bu Efsanenin doğduğu yer ise Tarihi Saraçhane çarşısıdır? Saraçhane Çarşısı içerisinde bulunan esnaflardan malzemeleri alınır, karşısındaki fırına verilir ve çıkan muhteşem börekler afiyet ile yaç eşliğinde Saraçhane çarşısı içerisindeki meydanda yenilir.

Kahramanmaraş Lezzet noktasında yukarıdaki yazıdan da anlaşılacağı üzere üst düzey bir durumdadır. Çok fazla lezzet mekanı ve çok fazla kaliteli işletme bulunmaktadır. Yörenin kuzu etlerindeki tazelik ve doğallık cezbedicidir. Yöresel yemeklerinde kullandıkları Sumak ekşileri yörenin yemeklerine inanılmaz lezzet katmaktadır. Kahramanmaraş yanıbaşında bulunan Gaziantep’in aksine çok fazla baharat kullanmamakta ve etlerin tadını daha iyi alabilmektesiniz.

Kahramanmaraş’tan almadan dönmeyin;

Bakırcılar Çarşısına uğrayıp Bakır Hediyelikler.
Demirciler çarşısında el yapımı bıçaklar.
Oymacılar tarafından el emeği göz nuru hazırlanan Sandıklar.
Dünyaca ünlü tescilli markası Kahramanmaraş Pul Biberi.
4-5 gün dahi dayanabilen şoklanmış Kahramanmaraş Dondurması.
Kahramanmaraş çöreği. (Alfi Çörek, Yılmaz Usta Çörekleri)
Kahramanmaraş Tarhanası (Burada Tarhana Çerez gibi yenilebiliyor.)
Biber Salçası (Biberin ana vatanı olunca salçanın da en lezzetlisi burada çıkıyor)
Patlıcan, Kabak, Biber Kurulukları.
Ceviz (Kahramanmaraş Türkiye’nin en çok ceviz çıkan coğrafyalarından birisi) (Çağlayancerit ve Bertiz cevizlerini bulursanız kaçırmayın.
Yaz Aylarında buradaysanız Taze Fıstık da almayı unutmayın. Kahramanmaraş Fıstık yetiştiriciliğinde Gaziantep, Urfa, Siirt ile birlikte başı çekmektedir.