Bir çok kişinin hayranlıkla tükettiği ve en çok sevilen tatlılardan birisi olan bülbül yuvası adını yuvarlak şekli ve ortasının çukur olmasından almıştır. Osmanlı döneminden günümüze ulaşan tarihi ile bülbül yuvası her daim en sevilen tatlılardan olmayı başarmıştır.

Gaziantep, Kahramanmaraş, Adana, Urfa bölgesinde çok sık rastladığımız Bülbül yuvası tatlısının müdavimi çoktur. Genelde çok şerbetli yapılan tatlıyı son zamanlarda en özel tatlı olarak piyasaya sürmektedir bir çok ünlü tatlı firması.

Bülbül yuvasının yapılışının nasıl olduğuna gelirsek kat kat açılmış yufkalar üstüste konur ve sonra dairesel olarak silindir haline getirilir, silindir haline getirilen kat kat yufka bıçakla kesilmeye başlanır çıkan parçalar el ile yuvarlanır ve tepsiye düzülür. Üzerine tereyağı sıkılır. Hazır hale gelen tepsi bülbül yuvası fırına verilir, yaklaşık 30 dakika kadar pişimi süren bülbül yuvasının daha çıtır olmasını isterseniz sonrasında bir de ocakta çevrilir. Sonra üzeri şerbetlenir ve kullanım şekline göre fıstıklanarak servise hazır hale getirilir.