Şar Pastanesi (Tekirdağ)

Kategori: Tekirdağ | 0

Tekirdağ’ın özgün lezzetleriyle ünlü, Tekirdağ halkı kadar şehrin geçici sakinlerininde uğrak yeri olan Şar Pastanesindeyiz.

Şar’ın hikayesi Pehlivanoğlu ailesinin büyük dedesi İdris Pehlivan’la Ukrayna Sivastopol’da başlamış. İdris Pehlivan, 1917 yılına kadar tatlıcılık ve dondurmacılık ile uğraşmış, Çarlık Rusya’sı yıkıldıktan sonra Yugoslavya’nın başkenti Belgrad’da sürdürmüş mesleğini. Ta ki, Bulgaristan, Sofya’da hayata gözlerini yumana kadar. İdris Pehlivan’dan sonra oğlu, yani dede Abdurrahman Pehlivanoğlu devralmış mesleği. Abdurrahman Pehlivanoğlu, 1961 yılında ailesiyle birlikte Üsküp’ten Türkiye’ye gelerek, Tekirdağ’a yerleşmiş. Zamanın zor koşullarında oğlu Kahraman Pehlivanoğlu’nu da dahil ederek kuru yemiş işiyle hayatlarını sürdürmüşler. 1989 yılında ise kuruyemişciliğin yanına eski meslekleri olan dondurma ve tatlıcılığı yeniden eklemişler. Bugün Şar Pastanesi, Kahraman Pehlivanoğlu’nun oğulları Kemalettin, Maksut, Erdoğan, Orhan, İdris ve Erkan Pehlivanoğlu’nun yönetiminde üretime devam ediyor.

Şar Pastanesi gerçekten ürettikleri tüm lezzetlerde çok başarılı. Eğer bir tavsiye isterseniz, Dondurmalı Peynir Helvası ile Bademli kurabiyesini mutlaka deneyin.

Şar Pastanesi nerede?
Ertuğrul, 1 83, Hükümet Cd., 59100 Tekirdağ Merkez
Tel: (0282) 260 00 50

Bir Cevap Yazın