Meşhur Köfteci Mustafa

Kategori: Sakarya | 0

Adapazarı Islama Köfte, aslında sapa bir konumu bulunan Adapazarı’na gitmek için en güzel bahanelerden biri. Bu köfteyi Adapazarı’nda çok fazla yapan mekan mevcut. Hepsi de ortalamanın epey üzerindeler. Ancak Meşhur Köfteci Mustafa bu işin pik noktası. 1912 savaş günlerinde kendi el arabasında köfte yaparak hayatını sürdürmek zorunda kalan aile, 106 yıl 4 jenerasyondur bu işle meşgul. Aslında burada ıslama köftenin tarihi ile ilgili bir parantez açmakta fayda var.

Islama Köfte, özellikle Makedonya’dan 1900’lü yıllarda kente göçenlerin getirdiği bir yemek. Adını sanıldığının aksine etinden değil de yokluk yıllarında çok değerli olan bayat ekmeklerin değerlendirme amaçlı olarak özel kemik suyuna batırılarak ıslatılmasından ve o ekmekle servis edilmesinden alıyor. Kentin vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan “ıslama köfte” 1920’li yıllarda Makedonya’dan gelen göçmenler sayesinde Sakarya’da üne kavuşan yerel bir lezzet konumunda. Ekmeğinin yumuşaklığı sayesinde çiğneme güçlüğü çekenlerin bile rahatlıkla yiyebildiği köfte, lezzeti ve sunumuyla kentin gözde yiyecekleri arasında başı çekiyor.

” Ne Kadar Köfte, O Kadar Ekmek ,,

Meşhur Köfteci Mustafa’nın 30 metrekarelik esnaf lokantası şeklindeki küçük dükkanında, epey lezzetli olan bu köfteyi, en az köfte kadar meşhur olması gereken piyazla birlikte mutlaka tadmak gerek. Adapazarı’nın en güzel ürünlerinden olan Sakız Kabaklarıyla yapılmış, bol cevizli ve kaymaklı Bal Kabağı tatlısı, bu işletmeye müdavim olmak için iyi bir sebep. ŞIRA adındaki içecek ise bir Sakarya klasiği ve tadına mutlaka bakılmalı.

http://www.meshurkoftecimustafa.com/#medyada


Adres:  Sakarya Caddesi No:12 Adapazarı, SAKARYA

Tel: 0 (264) 277 98 93

[yasr_multiset setid=0]

Bir Cevap Yazın