Örnek Mantı (Sinop)

Kategori: Sinop | 0

Sinop, tarih boyunca hırçın Karadeniz dalgalarında denizciler için doğal bir liman olmuştur. Hatta bununla alakalı Karadeniz’de üç liman var : “Temmuz, Ağustos ve Sinop.” Ve bir gün Karadeniz’in hırçın dalgalarından kaçan denizciler Sinop limanına sığınmışlar burada kaldıkları süre içerisinde gıda sıkıntısı yaşamaya başlayan denizciler ellerinde kalan un, şeker, üzüm ve ceviz gibi ürünleri Sinop halkına vererek yardım istemişler. Hamur işi kültürünün hep var olduğu Sinop’ta bu ürünlerle birlikte “Nokul” denilen lezzet ortaya çıkmış. Asırlar önce başlayan bu gelenek günümüze kadar ulaşmış ve bayram sofralarını zenginleştiren bir yemek haline gelmiş. Bu gün ise Sinop’un coğrafi işaretlerinden olan bu lezzeti en iyi yapan yerlerden birinde, Örnek Mantı dayız.

Nokul’un tarihçesi ile başladığımız bu yazımızda birazda Örnek Mantı’nın asıl ünlenen lezzeti olan mantıdan bahsedelim;
Mantı, Çin’den Anadolu’ya kadar, İpek yolunun üzerinden geçtiği geniş coğrafya içerisinde değişik ülkelerde değişik isimler ve şekiller almış farklı iç malzeme ve soslar ile servis edilen bir hamur işidir. Sinop’ta ise içi etli hamur ve kulak hamuru olarak da bilinen yoğurtlu ve cevizli olarak sunulan Sinop mantısının lezzet sırrı bir kaşığı 1 adet düşmesi hamurun ince oluşu iç etinin bol olması ve son olarak basit ama son derece leziz tereyağı sosuymuş.

Reçetesini iyi tanıyan bir işletmeden aldığımız bilgilerle yazdığımız yazımızı Örnek Mantının Nokul ve Mantısını mutlaka denemenizi tavsiye ederek bitiriyoruz.

Örnek Mantı Nerede?
Camikebir, Bülent Ecevit Cd. No:3, 57000 Sinop Merkez/Sinop
Tel: (0368) 261 32 53

Bir Cevap Yazın