Hacı Şükrü (Konya)

Kategori: Konya | 0

Hacı Şükrü, 1885-1949 yılları arasında yaşamış.
Yıl 1907’de 22 yaşında Bedesten’de küçük bir ahşap binada başladığı kebapçılık ile kendini kanıtlayarak Anadolu’nun unutulmaz lezzetleri arasına girmiş.
Herkes tarafından bilinen otoriter yapısı ve kendine özgü etik kuralları ile başarıyı yakalayan H.Şükrü Çeşmeci, kazancının kaynağı olan koyunların doğum yaptığı aylarda dükkanını kapatarak 4 ay boyunca doğan kuzuların büyümesini beklermiş.

1949 da 64 yaşında vefat edince yerine hem damadı hem de yeğeni olan Hacı Ali Şengönül geçerek bu ustalığı hiç bozmadan 53 yıl boyunca sürdürmüş vefatından sonra ise oğlu Şükrü Şengönül ustalığı devralarak Hacı Şükrü ismini daha da markalaştırmış ve tüm Türkiye’ye duyurmuş. Şimdilerde Şükrü Şengönülün oğulları Ali Şengönül ve Ayhan Şengönül dedelerinden kalan bu mirası aynı şekilde devam ettirmekteler.

Bu işletme ile ilgili ilginç bir özellik ise ailenin bir kolleksiyoner olması özellikle Şükrü Şengönül’ün katkıları ile işletmenin alt katı adeta bir etnografya müzesi ayrıca burada bulunan otantik Anadolu eşyalarının satışı da yapılmakta.
Hacışükrü’nün 1907 den beri hiç bozulmadan günümüze kadar Taş fırınında meşe odunu ile bakır kaplar içerisinde 3 ile 7 saat arasında pişirerek servis ettiği fırın kebabı bizleri mest etti. Bunun yanında bamya çorbası ise kesinlikle denenmesi gereken bir diğer lezzet.

Hacı Şükrü nerede?
Merkez: Ferhuniye Mahallesi Müneccimbaşı SkNo:20 Selçuklu / KONYA
Tel: 0 332 352 76 23
Meram: Yorgancı, Dutlu Cd. 5/B D:T, 42140 Meram/Konya
Tel: 0 332 325 28 29

Bir Cevap Yazın