Abidin Tantuni (Mersin)

Kategori: Mersin | 0

Bu gün Anadolu coğrafyasının turizm cennetlerinden birinde Mersindeyiz. Mersine gelmişken buranın en ünlü lezzetlerinden tantuninin ve en iyi tantuni yapan yerlerin peşine düştük. Bu arayışımızda listemizin en üst sıralarına yerleşen Abidin Tantuni’de bu lezzeti tatmaya geldik.

Abidin tantuni 2012 yılında başladığı bu meslekte 8 yıl kadar kısa bir sürede markalaşmayı başarmış bir işletme. Biftek tantunisi, ikramları ve güler yüzlü personeli ile bizlerden tam puan almayı başardı.

Ustalara, iyi bir tantuni nasıl yapılır diye sorduğumuzda şu cevabı aldık; “En iyi tantuni için tabi ki en önemli konulardan birincisi et seçimi. Süt danası ve yetişkin danaların bonfile, tranç ya da kontrfile kısımlarından seçilen etlerin özenle kesilip, soğuk hava depolarında 1 gün bekletiyoruz. Etin dinlenmesi, etin sertliği ile doğrudan orantılıdır. Daha sonra ise, bu etler çıkartılıp tercihen 2 çeşitte doğranıyor. Birincisi sinirleri iyice temizlenmiş ve ayıklanmış eti yağlarından ayırmadan doğrandığı normal tantuni eti ve ikincisi yine sinirleri iyice temizlenmiş ve ayıklanmış etin yağlarını da sıyırarak bifteklik eti. Ayıklanan ve tercihe göre doğranan etler geniş kazanlarda yavaş yavaş haşlanarak tezgaha girmeye hazır hale getirilir. Eğer en iyi tantuniyi yapmak istiyorsanız, bu aşamada eti çok fazla haşlamayıp, eti kurutmamaya özen gösterin. Çünkü bu durum etin sac tavaya yapışmasına sebep olacağından hem et kalitesini düşürecek hem de tezgahın kirlenip kararmasına sebep olacaktır. Bunun için tantuni eti kararında;  suyunu çekene kadar haşlanmalı ve sürekli karıştırılmalı.

Mersin gezimizde uğradığımız lezzet duraklarından Abidin Tantuni gerçekten tantuni severler için listenin en başında olmayı hak eden bir işletme. Gerek lezzet gerekse ustalık ve hizmetleri ile tavsiye edilecek bir mekan. Eğer yolunuz Mersine düşerse Abidin Tantuniye uğramadan gitmeyin.

Abidin Tantuni nerede?
Cumhuriyet Mahallesi İsmet İnönü Bulvarı No:240 Mersin/Yenişehir
Tel: 0324 326 04 40

https://www.instagram.com/p/B9TbBpdlVMK/

Bir Cevap Yazın