Turaç Ocakbaşı (Turaç Et Lokantası)

Kategori: Kahramanmaraş | 0

Kahramanmaraş’ın yemek kültüründe tarihi mekanlar bir elin parmağını geçmez ama yakın tarihe damgasını vuran yerlerden birisi Turaç Ocakbaşı. Markanın kurucusu Cumhur Usta Covid başlangıcında vefat edince işler çocuklara kalmış çocuklar da Cumhur ustanın kurduğu düzeni aynen devam ettirmeye çalışıyorlar. Yemek öncesi gelen çorbadan yemekten sonra gelen sütlaça kadar herşey ilk gün nasılsa hala aynı şekilde devam ediyor.

Turaç Ocakbaşı’nın iç tasarımında tarihi öğeler ve tarihi bir doku hakim. Duvarlarda eski silahlar, radyolar, daktilolar ve bakır kaplar yer alıyor. Tablolarda Kahramanmaraş’ın eski fotoğrafları ve Turaç Lokantasına gelen ünlü isimlerin fotoğrafları yer alıyor. Oturma alanlarının bir kısmında masalar ahşap bir kısmında ise büyük bakır tepsilerin üzerinde yemeğinizi yiyorsunuz. Burada hala ayran sürahide geliyor ve tasta içiliyor ki biz buna bayıldık.

Eli Böğründe

Buranın en önemli lezzetlerinden birisi elbette Kahramanmaraş’ın da öne çıktığı lezzetlerden birisi olan Eli Böğründe. Eli böğründe burada metal kaplarda, kuzu etinden yapılıyor deforme olmamış ve özünü koruyan bir sistem ile devam ediyorlar. Etler yumuşak ve tam kıvamında pişirim ile sunuluyor, biz çok beğendik. Fırın yemekleri haricinde denediğimiz Izgara çeşitlerinde de aradığımız lezzeti bulduk, Kahramanmaraş yöresel yemeklerinden mimbar, içli köfte de denediğimiz mekanda bunlara da tam not verdiğimizi açık yüreklilikle söyleyebiliriz. Ayrıca Turaç Ocakbaşı kilo ile pirzola yiyebildiğiniz nadir mekanlardan birisi.

Yemeğinizin yanına gelen mezeleri, çorbayı, ana yemeğin eşsiz lezzetini bitirdiğinizde tamam diyorsunuz doyduk ama Turaç’da bitmiyor size en son bakır kaplarda gelen sütlaçları ikram ediyorlar. Çok az yerde bu kadar kaliteli bir sütlaç yiyebilirsiniz bu sebep ile zaten ikrammış diyip yememezlik yapmayın. 😉

Turaç Ocakbaşı konumu itibari ile şehrin eski yerleşimlerinde kaldığında çevresinde çok sayıda suriyelilere ait mağaza ve suriyeli vatandaşlar bulunuyor. Avantajı ise bu daracık sokakta dahi hemen karşısında park alanı kiralamışlar ve aracınızı güvenle oraya park edip lokantaya gelebiliyorsunuz.

Yolunuz Kahramanmaraş’a düşerse geleneksel bir mekanda geleneksel yemekler yemek, kaliteli bir lezzet şölenine erişmek için Turaç Ocakbaşı’na uğramanızı tavsiye ederiz.

Adres: Dumlupınar, Orman Cad, Sait Zarifoğlu Blv. No: 101, 46050 Onikişubat/Kahramanmaraş
İletişim: (0344) 214 14 83

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir