Kahramanmaraş yöresinin olmazsa olmaz lezzetlerinin bir çoğunun asıl reyhasını veren şeyin sumak ekşisi olduğu bilinir. Kahramanmaraş komşusu Gaziantep’in aksine yemeklerinde aşırı baharat ve acı kullanmaz yemeklerinde az miktarda kullandığı sumak ekşisi ahıtı ile yemeklerini lezzetlendirirler.

Sumak Ekşisi Akıtı hangi şehirindir?

“Bu coğrafi işaret, 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunukapsamında 19.09.2016tarihinden itibaren korunmak üzere 13.04.2018tarihinde tescil edilmiştir.”

Sumak Ekşisi Nasıl Yapılır?

Genelde doğal ortamlarda ve zorlu şartlarda büyüyen ekşi ağaçlarıyaz aylarının sonlarına doğru toplanır, bu toplanan ekşiler saplarından ayrıştırılıp ayıklanır daha sonra 5 üzerine su konularak 5 dakika süreyle sürekli karıştırılır. Sonrasında yörede genelde süzme işlemi için tülbent kullanılır ince gözenekli bir bez ile süzme işlemi yapılır. Süzme işlemi sonrasında yukarıda kalan posa kısmı, altta kalan ise Sumak Ekşi akıtıdır. Bu süzme işlemi üzerine su eklenerek 4-5 kez daha yapılır. Posada kalan ekşi miktarı indirgenene kadar işlem yapılır ve alttaki kısım güneşlenmeye bırakılır. Günlerce güneşte duran akıt güneşin ışınları etkisi ile siyahlaşmaya başlar.

Koyulaştırma işlemi bir kaç gün süren bir süreçtir bir gün içerisinde almanız vs gibi bir durumda hem sumak ekşi akıtı kıvamı tutmayacak hem de ekşi açık renkli kalacaktır. Güneşlendirme işlemi bittiğinde akıt süzülerek kavanozlara konulur. Kavanoz içerisinde de bir kaç saat güneş altında bekletilir.

Son işlemin de ardından artık dillere desten Kahramanmaraş yemeklerinin olmazsa olmaz lezzeti sumak ekşisi akıtı hazırdır.

Afiyet ile tüketiniz.

Kahramanmaraş yöresinin ve bir çok yörenin yöresel lezzetleri için sayfamızı kontrol edin.