Osmanlı mutfağından günümüze kadar uzanan özellikle Ramazan aylarında sindirimi kolaylaştırması gün boyunca kaybedilen suyu almamızı sağladığı için daha fazla tüketilen meyan şerbeti Kahramanmaraş, Gaziantep, Urfa bölgelerinde en fazla tüketilen şerbet türlerindendir.

Meyan şerbeti; Sindirime, hazımsızlığa, böbreklere iyi gelmekte ve sıcak yaz aylarında ferahlatıcı etkisi ile ön plana çıkmaktadır. Kahramanmaraş sokaklarında metal bardakların birbirine vurma sesini duyarsanız bilinki çevrenizde bir yerde meyan şerbetçisi bulunmaktadır.

Meyan şerbeti satanların dilinde dolanan güzel bir mani vardır ki gerçekten de edebiyat şehrine yakışmaktadır.

İşte o Mani; “Bu mayam içilir beyler, buradan bal akıyor (Akiyi) beyler, Yürek soğutuyor (soğutiyi) beyler, Ballı Mayam.” Hatta bunu söyleyen Mehmet amca sonuna da ekler ” İçin de gidin Yavrular ” 🙂

İyi bir meyan içmek isterseniz mehmet amcayı bulmak en iyi çözümlerden birisi. Lezzet profesyonel bir elde yapılmadığından herhangi bir market ya da tesiste bulmanıza imkan yoktur sadece sokak satıcılarında bulunur. Tabi Ramazan ayında artan talep ile meyan satanların da sayısı çok fazla artmakta bir çok mekanda bulunmaktadır.

Kahramanmaraş, Gaziantep ve Urfa’nın meyan şerbetini evde yapmak isterseniz ise tarifi şu şekildedir.
İyi bir meyan şerbeti yapmak için öncelikli olarak meyan kökünün çok beklememiş ve iyi olanını bulmak gerekiyor. Çok fazla beklemiş ya da çok ufalanmış olan kökler meyanı bulanık hale getiriyor ve istenilen lezzete ulaşamıyorsunuz.

Baharatçılardan aldığınız Meyan kökünü dar gözenekli bir kumaşın içerisine koyup (Tülbent olabilir) bir kabın içerisine bırakıyoruz ve üzerine su dolduruyoruz, 6 saat civarında bu şekilde bekleyen meyan özünü tamamen bırakıyor. 6 saatin sonunda bezi ve içerisindeki tort kısmını alıp meyan ile rengi siyaha dönmüş olan su kısmını buzdolabına koyuyoruz. Meyan şerbetinin buzluk ya da buzdolabında bir süre durması şart, mutlaka soğuk tüketilmesi gerekmekte.

İşte muhteşem lezzeti ile içenlerin müdavimi olduğu meyan şerbeti hazır

Afiyet olsun.