Kahramanmaraş yemek kültürünün en önemli öğelerinden birisi olan eli böğründe‘nin çıkış hikayesini, eli böğründe ya da yanyana isminin nereden geldiğini, bu yemeğin nasıl oluştuğunu, gerçek eli böğründe nasıl olur sorusunun cevabını ve gerçek tenekede yapılan eli böğründenin tarifini burada bulabileceksiniz. Bu arada hatırlatmadan geçmeyelim bu yemeğe şehirde Yanyana‘da denilmektedir.

Eli böğründe yemeği çok eski yıllarda Kahramanmaraş ticaretinin kalbinin attığı kapalı çarşı ve kuyumcular çarşısı bölgesinde bir kaç esnafın birleşerek fırınlara yemek vermesi ile doğmuş bir yemektir.

Eli böğründe yemeği henüz tepsilerin, tavaların çok fazla olmadığı o yıllarda yağ tenekelerinin bükülmesi ile elde edilen tenekelerde pişirilirmiş. Esnaflar kendi aralarında Halfene usulü dedikleri yani ortaklaşa hazırladıkları yemekleri fırına verir ve küçük iskemlelerde oturup yerlermiş.

Eli böğründe hazırlanış itibari ile kolay bir yemektir. İçerisinde orta büyüklükte doğranmış kuzu eti, kuyruk yağı, domates, biber ve sarımsak kullanılır. Kuzu etinin kasaptan özenle seçilmesi ve yumuşak olmasına özen gösterilir. Ayrıca yemeğin en önemli özelliği bu saydığımız malzemelerin birbirine hiç karıştırılmadan hazırlanmasıdır.

Günümüzde Eli böğründe adı altında pek çok farklı uygulama bulunmakta, kimileri dana eti ile hazırlamakta, kimileri ise yemeğin içine soğan koymaktadır. Kahramanmaraş kapalı çarşısından çıkan gerçek Eli Böğründe yemeğinde Soğan yoktur ve etin kuzu eti olması mutlaktır.

Şehirde halen Tenekede eli böğründe yapımı devam etmektedir. Özellikle önemli isimleri şehirde ağırlayan Saray Kasabı bu yemeği en iyi yapanlardandır. Saraçhane Çarşısı içerisinde ve kapalı çarşıda da fırınlar ve kasaplar halen eli böğründe yemeğini aslına uygun şekilde hazırlamaktadırlar.

Saray Kasabı ve Eli Böğründe

Kahramanmaraş Eli Böğründe’si nasıl hazırlanır?

Orta büyüklükte doğradığınız kuzu kuşbaşı etleri, Domates, Biber ve Sarımsak tepsinin üzerinde ayrı ayrı konulur.

Üzerine tuz ve biber atılır isteğe bağlı biraz da kekik ilave edilebilir.

Sonra Taş Fırında pişmeye gönderilir.

Yaklaşık yarım saat orta ateşte pişen eli böğründe yine aynı fırınlarda yapılan pide ile yenmeye hazırdır.