Kahramanmaraş yöresine ve Gaziantep yöresine ait olan Fıstıklı Pide (Fıstıklı Börek) nasıl yapılır ?

Son zamanlarda Gastronomi konusunda ön plana çıkan Güneydoğu Anadolu ile Akdeniz’in birleşim noktası olan Adana, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş bölgesinde gastronomi konusunda inanılmaz güzel işler yapılırken kendi aralarında da tatlı bir çekişmedir gidiyor.

Fıstıklı Pide Kahramanmaraş’ın mı, Gaziantep’in mi sorusunu bir tarafa bırakarak biz sizlere fıstıklı böreğin yapılışını anlatalım.

Öncelikle Biz Kahramanmaraş Fıstıklı Pide’sini anlatıyoruz.

Malzemeler;

-Yarım su bardağı margarin
-1 kalıp yaş maya
-Biraz tuz
-Biraz şeker
-1 su bardağı ılık su
-Alabildiği kadar un
-Fıstık

Margarini oda sıcaklığında yumuşatınız. Ilık su içinde Maya, Tuz, şeker karıştırınız ve 5 dakika bekletiniz. Sonra margarini ekleyerek alabildiği kadar un ile yoğurunuz. Kulak memesi kıvamına gelecek.

Hazırlanan hamur mandalina büyüklüğünde bezelere ayrılır. Merdane ile açılır ve ortasına hazırlanan iç harcı yerleştirilir. Kenarlara kıvrım verilerek altında yağlı kâğıt olan fırın tepsilerine yerleştirilir.200 derecelik fırında 15 dk. kadar pişirilir. Sıcak olarak çıkan pidelere sıcağı ile kenarlarına tereyağı sürülerek kızarması sağlanır.

NOT: Boyutlar dilediğiniz büyüklükte hazırlayarak şekil verebilirsiniz.

Biz size daha kolay da bir tarifini buraya bırakalım;

Kahramanmaraş Fıstıklı Börek

Saraçhane çarşısına gidersiniz, Lord Marketten Fıstıklı Pide için peynirinizi alırsınız, 50 Gram kadar fıstık alırsınız, biraz da şeker alırsınız bunların hepsini markete söylemeniz yeterlidir onlar her gelene bu hazırlığı zaten yapmaktadırlar. Sonra hemen karşısında bulunan Saraçhane içerisindeki fırına verirsiniz. Yaklaşık 15 dakika sonra harika Fıstıklı Pideleriniz hazır olur. Sıcaklığı bozulmasın diye gazeteye sarılarak verilen muhteşem lezzetli fıstıklı pideleri Saraçhane meydanında ister ayran ile isterseniz de çay ile afiyetle yiyebilirsiniz.

Sanırım bu seçenek daha çok hoşunuza gider. 😉