Fırında Patlıcan Kebabı yapımı Gaziantep, Kahramanmaraş, Adana, Urfa bölgelerinde yoğun olan özellikle Patlıcan hasat mevsiminin gelmesi ile lezzetine doyum olmayan bir yemektir.

Fırında Patlıcan Kebabı için Kasaptan orta yağlı kuzu kıyma istenir bu kıyma iri çektirilir ya da zırhta hazırlanır. Kıyma içerisine pul biber ve tuz eklenir. (Kahramanmaraş’da kıyma içerisine sarımsak bırakılmazken Gaziantep Patlıcan kebabında sarımsak bırakılır ve et içerisine kara biber de eklenir.) Patlıcanları dışı Kahramanmaraş Gastronomisinde tamamen ya da alacalı soyulur, Gaziantep ve Urfa gastronomisinde ise soyulmaz. Hazırlamış olduğumuz kıymayı küçük parçalar haline getirip kabuğunu soyduğumuz ve kestiğimiz patlıcanların arasına birer adet gelecek şekilde tava hizasınca düzlenir.

Dıştan içe bir et bir patlıcan olarak düzlediğimiz tavamızın orta kısmına Domates, Sarımsak, Soğan ve biber bırakılır. Tamamen düzlediğimiz tepsinin üzerine tuz, maraş pul biberi ve zeytinyağı (Kuyruk yağı tercihe göre bırakılabilir) dökülür.

Hazırlamış olduğumuz tepsinin üzeri yağlı kağıt ile kapatılır, bu işlem etin ve patlıcanın kurumasını ve sertleşmesini önler.

Artık herşey hazırdır iki seçeneğimiz var bunu taş fırına gönderip güzelce pişirilmesini sağlamak ya da evde fırında pişirmek.

Fırında pişireceksek işinin ehli fırıncılar onu güzelce pişirecekler ve size sunacaklardır yanında lavaş ekmek ya da Kahramanmaraş tırnaklı pidesini istemeyi unutmayınız. Eğer evde fırında pişirecekseniz 180-200 derece aralığındaki fırına atılır 1 saate yakın pişirilir.

Ve muhteşem Patıcan kebabı artık hazır.